Ermeni ve Süryani komşularımıza; mutlu, sağlıklı ve bereketli bir Surp Dzınunt (Kutsal Doğuş ve Beliriş) Yortusu dileriz.

PERPA Kooperatifi ve PERPA Ticaret Merkezi B Blok Yönetimi

Surp Dzınunt Nedir?

Ermeni Kilisesi takvimine göre her yıl 6 Ocak’ta kutlanan Surp Dzınunt (Kutsal Doğuş ve Beliriş) Yortusu, İstanbul’daki Ermeni kiliselerinde düzenlenen ayinlerle karşılanır. İsa Mesih’in doğumunun anıldığı bayramda, Mesih’in Ürdün Nehri’nde vaftiz edilmesini temsilen, kiliselerdeki ayinde su kutsanır ve ‘Çırorhnek’ töreni yapılır.

Noel’i 24 Aralık’ta kutlayan Ortodoks Kilisesi ise, 6 Ocak’ta İsa Mesih’in vaftiz edilmesinin anıldığı ‘Fota’ Yortusu’nu İstanbul’un sahil semtlerindeki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlar.

Türkiye Ermenileri, Noel'i Surp Dzınunt (Kutsal Doğuş) olarak adlandırarak 6 Ocak tarihinde kutlar. Surp Dzınunt yortusuna hazırlık Ermeni Kilisesi'nde yedi hafta sürer. Bu hazırlık dönemine Hisnag (50 günlük dönem) adı verilir.

Hisnag'in birinci, dördüncü ve yedinci haftaları kilise üyeleri vejetaryen bir perhiz uygular. Her Cumartesi günbatımında dualar ve ilahiler eşliğinde mor renkli yeni bir mum yakılır.

Noel yortusuna hazırlık dönemi içerisinde gerçekleşen yılbaşı gecesi aileler ile birlikte geçirilir. Kilisede yıl sonu şükran duasına gidilir ve akşam aile üyeleri, akraba ve dostlarla bir araya gelinir.

Surp Dzınunt perhizi olduğu için, sofrada özellikle deniz ürünlerinin ve vejetaryen yemeklerin yanı sıra topik ve kuru yemiş bulundurulur. Ermeni geleneği olmasa da 1930'lardan beri sofralarda hindi yemeklerine sıkça rastlanır. Yılbaşı gecesi saat 23:58 sularında evdeki tüm ışıklar söndürülür ve hep birlikte Rab'bin Duası söylenerek yeni yıla girilir. Duadan hemen sonra evdeki tüm odaların ışıkları yakılır ve herkes birbirini kucaklar, yeni yıl dilekleri sunulur, çocuklar hediyelerle sevindirilir, anuşabur (bir tür aşure) yenilir. Bereketi simgeleyen nar dükkanların eşiklerinde patlatılır. Noel'in ikinci günü, 7 Ocak'ta kabir ziyaretleri yapılır, aileler ölmüşlerinin ruhlarına dua okur ve yakınlarının mezarlarını ziyaret eder.

Kaynak için TIKLAYINIZ