15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle ve saygıyla anıyoruz.

Yaşasın demokrasi! Yaşasın milli irade!

PERPA Kooperatifi ve PERPA Ticaret Merkezi B Blok Yönetimi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ve 15 Temmuz Darbe Girişimi Nedir?

15 Temmuz Darbe Girişimi veya 2016 Türkiye askeri darbe teşebbüsü, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup asker tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen askeri darbe teşebbüsüdür.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmi internet sitesi ve TRT'de yayınlanan bildiride ordunun yönetime el koyduğu ifade edilerek ülkede sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı.

İstanbul'daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri bir grup rütbeli asker ve Hava Harp Okulu öğrencileri tarafından kapatıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu dört kez bombaladı. Ankara'nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na bombalama girişiminde bulunulsa da başarılı olunamadı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'a karşı suikast girişiminde bulunuldu.

Gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, CNN Türk televizyonunun canlı yayınına telefonundan görüntülü bir arama gerçekleştirdi. Darbecilere hiçbir şekilde imkân tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara ve havalimanlarına çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi.

16 Temmuz sabahı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda askeri darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Olaylar sonucunda 104'ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askeri, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.

Yetkililer darbe girişimini Gülen Terör Örgütü mensuplarının gerçekleştirdiğini açıkladılar. Darbe girişiminin ardından 15 Temmuz günü demokrasinin ve milli birliğinin önemini ve değerini ölümsüzleştirmek amacıyla ulusal bayram ilan edildi. 

Daha çok ayrıntı için TIKLAYINIZ

15 Temmuz Dijital arşivi ve şehitlerimiz için TIKLAYINIZ