PLUS MEDYA REKLAM HİZM. - EMİN KÖSE

Profesyonel ve dinamik ekibiyle, Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunan uygun mecra ve alanlarıyla markanızın gücüne güç katmaya hazır olan Plusmedya’nın hizmet alanları ve “Açıkhava reklam” hakkında bilinmesi gereken bazı mühim bilgiler istifadenize sunulmuştur: 

İngilizce “açık hava” anlamına gelen “outdoor” kelimesinden gelmektedir. Aynı zamanda bir reklamcılık terimi olarak; açık havanın kullanıldığı reklamları kapsamaktadır. Türkiye’de tabelacılıkla ve binaların üzerine boya ile yapılan dev reklamlarla başlayan açık hava reklamcılığı, son birkaç yılda çok hızlı bir gelişim göstermiştir. Halkın günlük yaşantısı içerisinde en çok kullandığı açık hava mekanları kullanılarak, görsel açıdan büyüklüğü ve etkileyiciliği ile bu reklam araçları reklam piyasasında vazgeçilmez bir yer edinmiştir. Aslında hiçbir mecra bir başka mecranın yerini tutamaz. Çünkü televizyonun, yazılı ve görsel basının farklı etkileri vardır. Ancak bütün mecralar bir bedel ödeyerek, bir efor harcayarak izlenir. Yani tüketicinin kendi iradesiyle izlediği reklamlardır. Yalnızca “Açıkhava reklam” bunun dışındadır. Sokağa çıktığınızda açık hava reklamlarıyla karşılaşırsınız. Bunun için yapılması gereken; sadece görüş alanına girecek yer seçilir ve tüketicinin görüş alanına girdiği andan itibaren de etki alanı başlamaktadır. 

Türkiye’de yakın bir zamana kadar açık hava reklamları denilince estetikten uzak demir levhalar akla geliyordu. Ancak bu gün açık hava reklamlarında büyük gelişmeler ve çeşitlilik oldu. Ülkemizde de bu işi hakkıyla yapan, dünya standartlarında çalışan firmalarımız var: PLUSMEDYA, bu alanda hizmet veren profesyonel bir Açıkhava Reklam kuruluşudur! 

ÜLKEMİZDE YAYGIN OLARAK KULLANILAN AÇIKHAVA REKLAM ARAÇLARI
Açık hava reklamcılığı adından da anlaşılacağı gibi kapalı mekanlar dışında kalan reklamları kapsar. Reklamcılığın en eski araçlarından biridir. Açıkhava reklamcılığı, gelişmiş ülkelerde gördüğümüz büyük boy duvar panoları, gökdelenlerin üzerine de yükselen ışıklı dönen kürelere kadar gelişen teknolojiye paralel olarak hızla gelişmiştir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan açık hava reklam araçlarını şöyle sıralayabiliriz: 

BILLBOARD
Açıkhava’daki reklam panolarının birçoğuna günlük kullanımda billboard denilmektedir. Ancak genel olarak “reklam panosu” şeklinde algılanan billboard açık hava reklam araçlarından sadece bir tanesidir. Açıkhava reklam araçları için kullanılan genel bir ifade olarak bilinse de teknik olarak billboard başlı başına en yaygın reklam aracıdır. Billboard; şehir merkezlerinde yaya ve taşıt trafiğinin yoğun olduğu yerlere monte edilen trafiği ve görüş alanını engellemeyecek şekilde- 346 cm en, 196 cm boy olmak üzere dikdörtgen şeklinde net kullanım alanları olan en yaygın açıkhava reklam araçlarıdır. Yaygın olması bakımından belli bir standartı yakalamış olan şehir içi billboardları belirtilen net kullanım alana yapıştırılan afişlerle büyük ve estetik bir görsel alan ile en etkili reklam yöntemi olarak kabul edilmektedir. Şehirlerarası yollar üzerinde bulunan yol levhaları standart bakımından değişik ölçüler taşıyabilirler ancak billboardların çerçeveleri, renkleri, yerden yükseklikleri farklı olsa dahi afiş kullanım alanları standarttır 

MİNİBOARD
Miniboard ve raket board olarak bilinen açık hava reklam araçları 70x100 cm ve 90x130 cm olarak değişik ölçüler taşıyabilmektedir. Çift yüzlü olan bu aracın her iki yönü de afiş yapıştırılarak kullanılabilmektedir. Açıkhava reklam araçları arasında reklam güvenliği açısından en sağlıklı olanıdır. Çünkü billboard, sokakboard gibi reklam araçlarındaki afişler koruma imkanı olmadığı için kolay tahrip olabilirken miniboardlar kırılmayan bir cam çerçeve içerisinde oldukları için afişlerin tahribata uğramaması için en güvenli reklam aracıdır. Bu reklam araçları genelde geniş kaldırım kenarları, refüjler, meydanlarda küçük ve estetik olması açısından sık tercih edilen bir reklam türüdür. Billboardlardan sonra en yaygın olan bu miniboardlar küçük ve camlı olmaları sebebiyle görsel ve çevre kirliliği oluşturmamaktadır. 

SİLİNDİR BOARD
 Adını şeklinden alan bu reklam aracı genel olarak alt tablası ile birlikte 2.5 metre boya ve 1.2 metre çapta silindir şeklinde bir yarı çap için bir afiş şeklinde dizayn edilmiş reklam araçlarıdır. Bu ölçüler aracın kullanıldığı mekana uyumu bakımından değişik şekillerde kullanıldığı bilinmektedir. Örneğin Antalya’da Cumhuriyet Meydan’ında doğal ve tarihi dokunun görüş alanı kapatmayacak şekilde daha küçük yapılmıştır. İstanbul Taksim Meydanı’nda ise görüş alanı geniş olduğu için 3 metre boy 2 metre çap şeklinde dizayn edilmiştir. Bu reklam aracının özelliği meydanlar gibi geniş alanlarda silindir şeklindeki yapısıyla her yönden rahatça görülmesi açısından tercih edilmektedir. 

DURAK REKLAMLARI
Son yıllarda otobüs duraklarında hızlı bir gelişme ile kent-mobilya anlayışı hakim olmuştur. Bu kent mobilya anlayışı eski metal-saç karışımı, boyaları nedeniyle sürekli bakım isteyen eski durakların kaldırılarak yerine şeffaf, plastik alaşımlı, geniş oturma alanları bulunan, estetik duraklar monte edilmesini sağlamıştır. Bu durakların sağ ve sol cephelerine bakan kısımları ise reklam alanı olarak dizayn edilmiş, miniboard-raketboardlardaki gibi duraklarda da 70x100 ya da 90x130’luk afişlerle teşhir edilmeye başlanılmıştır. Durak reklamları da hem kamu yararına şık mekânların oluşmasını sağlarken hem de işletmeler için etkili bir reklam mecrası ortaya çıkarmaktadır. 

MEGALIGHT 
Gelişen teknik imkanlar ve reklam dünyasındaki yeni arayışlar neticesinde billboard mantığından hareketle yeni reklam araçları geliştirilmiştir. Bu araçlar billboardların büyültülmesi, ışıklandırılması, değişik kasalarla çerçevelendirilmesi neticesinde belli standartları olmayan büyük, yerden oldukça yüksek, sabit, ışıklı reklam araçlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu reklam araçlarına genel olarak mega-ışık anlamında megalight denilmektedir. Totem olarak adlandırılan reklam araçlarını da bir standartta sahip olmadıkları için billboard ve megalight’ın türevi olarak geliştirilmiş olarak tanımlayabiliriz. 

SOKAK BOARD 
Hızla büyüyen kentlerle birlikte kentleşmenin ortaya çıkardığı ihtiyaçlardan birini daha reklamcılar sokakboardlar ile karşılamışlardır. Hem şehir merkezindeki cadde ve sokakların isimleri ve yönlerinin belirtilmesi açısından oldukça kullanışlı hem de reklam aracının kullanan işletmeye yakınlığı ya da yerel bazda etkisi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Yukarıdan bakındığında üçgen şeklinde duran ve üzerinde gösterdiği cadde ya da sokağın ismini taşıyan bir ok bulunan sokakboardlar üç taraflı reklam alanları ile dikkat çekmektedirler. Özellikle cadde ve sokak girişlerinde kullanılan sokakboardlar yerel reklamcılık açısından önemli bir yer tutmaktadır. 

DUVAR REKLAMLARI
Eskiden beri kullanıla gelen bir reklam metodudur. Apartman ve binaların pencere yüzü bulunmayan düz duvarlarının reklam veren işletmelerin kullanımına sunulması ile kullanılmasıdır. Bu reklam türü özellikle sabit ve geniş alan olması bakımından görsel açısından önemli bir yer tutmaktadır. Ancak maliyet ve değişkenlik açısından oldukça hantal bir reklam aracı olarak tercih sıralamasından gerilerde yer almaktadır. 

IŞIKLI DİJİTAL REKLAMLAR
Billboardlar gibi yaya ve taşıt trafiğin yoğun olduğu bölgelere yerleştirilen ölçü ve boyutları kullanım alanlarına göre farklılık gösteren ışıklı dijital reklam araçları teknolojik imkanların kullanıldığı modern reklam araçlarındandır. Likit ekranlar, akan yazılar gibi küçük modelleri ile reklam piyasasın da boy gösteren bu araçlar günümüzde televizyon kalitesinde görüntü verir hale gelmiş pahalı bir reklam olmasının yanı sıra özellikle büyük meydanlarda ve geçiş alanlarında tercih edilir hale gelmiştir. 

ARAÇ REKLAMLARI 
Şehir içi taşımacılığında kullanılan araçların dış kaporta boyalarının reklam şeklinde dizayn edilmesidir. Yaygın olarak kullanılan bir açık hava reklam şeklidir. 

ÇATI REKLAMLARI 
Gelişen teknik imkanlar ve reklam dünyasındaki arayışlar neticesinde billboard mantığından hareketle yeni reklam araçları geliştirilmiştir. Bu araçlar billboardların büyültülmesi, ya da billboardlar la hemen hemen aynı standartları da olan çatı reklamlarıdır. Bu reklamlar genellikle yüksek yerlerde, sabit bir şekildedir. Işık yardımıyla aydınlatılan reklamların gece rahatlıkla görülebilmesi sağlanmıştır. 

YOL PANOLARI 
Üzerinde tanıtıcı belirtici bir yazı, açıklama, logo, resim bulunan tabelanın direk, boru veya dekoratif ayak üzerine konulması ile yapılır. Yol panosu özellikle kurumsal firmaların önemli güzergahlar üzerine Açıkhava reklamları için tercih ettikleri bir tanıtım çeşidi olup ayrıca yol üzerinde bulunan fabrika, benzin istasyonu ve her türlü konaklama yerlerinin mekanlarını belli etmek amacıyla yaptırdıkları reklamlardır

Sektörler

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

  • Büro ve muhasebe makinelerin bakım ve onarımı (daktilo, yazar kasa, fotokopi makineleri, hesap makineleri, vb.)
PLUS MEDYA REKLAM HİZM. - EMİN KÖSE
Telefon 0533 692 09 59
Blok A
Hat
KIRMIZI HAT
Kat 10-11-12
Dükkan No : 1374
Giriş Yapılan Kat : 11
Adres Kodu 2611632478
E-Posta eminkose@plusmedya.net
Web http://www.plusmedya.net
Mesaj Gönder Kat Planı
1661 ziyaret edildi.
22.12.2014 tarihinde kayıt oldu.

Mesaj Gonder