Ana Sayfa | Perpa Tanıtım | İletişim Bilgileri | Yardım Üye Giriş    
 


 
 
PANEL YENİ SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI YASA TASARISININ SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİ ÜZERİNDEKİ SONUÇLARI
25.02.2008

KOBİ'ler krediye doyacak!
09.03.2007

Herşey Daha Güzel PERPA için... Yönetim olarak Değerli PERPA'lıların; Asansörlerin kullanımı, yük taşınmaması, tuvaletlerin temiz ve itinalı kullanılması konularında duyarlı davranacaklarına inandı
21.11.2006

TERCÜMAN GAZETESİ YAZARI MUZAFFER ILICAK`IN YAZI DİZİSİ PERPA
31/08/2006

İş İlanları ve CV Bankası
18/05/2006

Perpa Tanıtım
Perpa Yönetim
İdari Kadro
Perpa Teknik Servis
Perpa Üst Kurul
Perpa Firmaları
Yönetimden Haberler
Basın Duyuruları
Önemli Kurumlar
E-Ticaret
İnsan Kaynakları
Forum
İletişim Bilgileri
Perpa ile İletişim
Perpa Kat Planları
Yardım
 Pazar Yeri
Tüm Firmalar
Ürünler/Hizmetler
Ticari Bağlantılar
İkinci El Pazarı
Acilen Satılık
Sanal Mağaza
Linkler
Yurtiçi Ticari
Yurtdışı Ticari
Mevzuat Bilgileri
 Son Eklenen Firmalar
Perpa Kitap
SÜER KAUÇUK SA...
diakonsept med...
kariyer end. t...
ECİROĞLU ELEKT...
ultrasonik tek...
ANT Gümrük Müş...
TM2Project
Buse Aydınlatm...
Clean Lazer Es...
 Son Eklenen Ürünler
transducer, piezo,...
transducer, piezo,...
transducer, piezo,...
yosun önleyici
transducer, piezo,...
ilk yardım setleri...
insülin taşıma çan...
ayak bakım kremi s...
insülin taşıma çan...
60 ad. tek kullanı...
 

Sektörlerden Haberler
AVRUPA'NIN YENİ ŞEKER POLİTİKASI TÜRKİYE PİYASASINI DA SARSACAK
AB'nin 40 yıldır uyguladığı şeker politikasında reform niteliğinde değişikliklere gitme kararı Türk şeker sektörünü de etkileyecek. Altı aydır hazırlanmakta olan Şeker Kanunu Tasarısı, AB'deki değişime uygun olacak. Şeker desteğinin sona ermesiyle Türkiye'de de fiyatlar gerileyecek.

AB'nin Temmuz 2006'dan itibaren 2 yıl içinde şeker sübvansiyonlarını düşürme kararı, Türk şeker piyasasını da etkileyecek. Yaklaşık 30 yıldır AB ile benzer bir şeker politikası izleyen Türkiye de destek politikalarını gözden geçirecek.

Şeker Kurulu Başkanı Abdurrahman Özenbaş hazırlanmakta olan tasarıda Türkiye şartlarını da göze alarak değişiklik yapacaklarını açıkladı. Yeni düzenlemelerle Türkiye'de şeker fiyatları düşecek, pancar üretimi azalacak, nişasta bazlı şeker üretiminde ise kotalar kalkacak.

Türkiye'yi yakından ilgilendiren Avrupa Komisyonu'nun kabul ettiği şeker reformu şeker taban fiyat ve üretim kotalarında büyük indirimlere gidilmesi gibi radikal değişikler öngörüyor. AB'nin şeker politikası büyük oranda sübvansiyonlara dayanıyordu ve 1968'den bu yana köklü hiçbir değişikliğe uğramamıştı. Komisyon, AB'nin beyaz şekere verdiği destek fiyatının yüzde 39 ve şeker pancarı taban fiyatının ise yüzde 42 düşürülmesini istiyor. Her iki indirim de 2006-2007 döneminde başlayarak iki yıl geçerli olacak.

Avrupalı şeker pancarı üreticileri Avrupa Komisyonu'ndan yıllık yaklaşık 1.7 milyar euro destek alıyor. Bu rakam dünya standartları ortalamasının neredeyse 3 katı büyüklüğünde. AB ayrıca AB ülkelerine şeker satmak isteyen ülkelere de yüksek vergiler uyguluyor.

AB şeker fiyatları şu anda dünya piyasalarının 3 mislinden de yüksek düzeylerde bulunuyor. Reformun amacı, üretimi ve ihracatı azaltıp, bunun etkisini gelişen ülkelerden yapılan ithalatın artırılmasıyla dengeleyerek, AB'nin arz yapısında radikal bir değişim sağlanması. Gelirlerinin azalması yüzünden zorluklarla karşılaşacak olan AB üreticilerine yüklü tazminat önerisi yapılacak. Gelirlerindeki düşüşün yarattığı sıkıntı nedeniyle sektörden çıkmayı düşünen şeker üreticileri ise yıllık üretim kotalarını dört yıl süreli ve olumlu koşullar içeren bir geri alım planı çerçevesinde AB'ye satabilecekler.

Türkiye'de De Şeker Pahalı Tüketiliyor
Türkiye de AB benzeri şeker politikalarını 40 yıldır uyguluyor. Pancar üreticilerinin sayısı bugün 500.000 civarında. 2001'de bir reform adımı atıldı. Pancardan şeker üretimine kısıtlama getirildi. Ancak buna rağmen pancardan şeker tüketimi 2.5 milyon ton iken üretim 3.5 milyon tonun üzerinde. Şeker maliyeti ise dünyada tonu 250 dolar civarındayken Türkiye'de 1.100 dolar. Üreticiye destek dört yıldır azaltılıyor.

Türkiye, 31 Aralık 2004 tarihinde kapatılan Şeker Kurumu'nun ardından yaklaşık 6 aydır şeker politikasına yön vermeye çalışıyor. Bu süre içerisinde, sektörün denetimini yeniden düzenlemeyi ve Şeker Kurulu'nu, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlamayı amaçlayan Şeker Kanunu'nda değişiklik tasarısı hazırlandı. Ancak hazırlanan tasarı sektörün tamamına yakını tarafından olumsuz karşılanınca geri çekildi. Yeniden hazırlanan kanun tasarısının tartışmaları ise devam ediyor. Tarım ve Köyişleri Komisyonu'nun hazırladığı tasarı son olarak yeniden düzenlenmek üzere 16 Haziran'da bir alt komisyona sevk edildi.

Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği Başkanı ve Gıda Dernekleri Federasyonu Başkanvekili Rint Akyüz, Türkiye'nin her zaman AB'ye yakın bir şeker politikası izlediğini AB'deki değişimlerin Türkiye'de de hayata geçeceğini söyledi. Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de şekerin pahalı tüketildiğini belirten Akyüz, şekerde ciddi bir reformun başlangıcında olunduğunu söyledi. AB'nin şekerdeki korumacı zihniyetini 40 yıldır Türkiye'nin de taklit ettiğini anlatan Akyüz, "AB hatadan dönüyor, Türkiye'de de aynı değişim yaşanacak" dedi.

Fiyatları Düşürmeye Hazırız
Pancar Üreticileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) Başkanı Recep Konuk ise AB'nin bu kararları hayata geçirmesinin oldukça zor olduğunu belirterek, Türkiye'de de pancar çiftçisinin her durumda desteklenmesi gereken bir statüde olduğunu belirtti. Konuk, "Biz AB'nin alacağı tüm kararlara hazırız. Şeker sektörünün Avrupa'daki değişimden bir korkusu olamaz. Biz zaten şeker fiyatlarının düşmesinden yanayız. Bir yıldır da şekere zam gelmedi. Avrupa Birliği'ndeki pancar çiftçisi çok daha rahat, bizim bu konuda gayret göstermemiz gerekebilir. AB şartları ne olursa uymaya razıyız" dedi.

AB'de Neler Olacak?
- Fruktoz (nişasta bazlı şeker) kotası her yıl 100.000 ton olmak üzere 3 yılda 300.000 ton artırılacak
- Şeker fiyatı 2 yıla yayılarak yüzde 39 düşürülecek.
- Şekerde uygulanan A ve B kotaları birleştirilecek
- Şeker pancarı taban fiyatı yüzde 42 düşürülecek
- Ucuz ithal şekerin önü açılacak

Rakamlarla Şeker Sektörü
- Dünyada 130 milyon ton şeker tüketimi yapılıyor.
- Türkiye'nin yıllık tüketim oranı 2.5 milyon ton.
- Türkiye dünya pancar şekeri üretiminde Fransa, Almanya, Polonya ve ABD'den sonra 5. sırayı alıyor.
- Ülkemizde AB üretiminin yüzde 12'si kadar üretim yapılıyor.
- Türkiye, Ortadoğu ülkeleri toplam pancar şekeri üretiminde ise yüzde 70 paya sahip.
- Pazarın yüzde 85'ini pancar şekeri, yüzde 15'ini ise başını Amerikan gıda şirketi Cargill'in çektiği mısır nişastası oluşturuyor.
- Türkiye pancar şekeri ihtiyacının yüzde 35'ini, Pankobirlik'e ait Konya, Kayseri ve Amasya Şeker Fabrikaları karşılıyor.
- 2003 yılında şeker pancarı üretim alanları yüzde 27 daraltıldı.
- Sektörde 30.000 fabrika işçisi, 400.000 tarım işçisi ve 450.000-500.000 üretici aile bulunuyor.

Dünya Ortalamasından 10 Kat Pahalı Şeker Tüketiyoruz
- Dünya şeker fiyatları ortalama 200-250 dolar civarında. Türkiye ise şeker fiyatlarının en pahalı olduğu 10 ülke arasında.
- Bir ton şeker Türk Şeker Fabrikaları tarafından 1150 dolara satılıyor.
- Pankobirlik'in ton fiyatı ise 1100 dolar
- Bir ton şekerin maliyeti 4


Ana Sayfa | Perpa Tanıtım | Perpa Firmaları | Tüm Firmalar | Ürünler/Hizmetler | Ticari Bağlantılar | İkinci El Pazarı | Acilen Satılık
Sanal Mağaza | Yardım | Yönetimden Haberler | Basın Duyuruları | Sosyal Etkinlikler | İnsan Kaynakları | Forum | Linkler
 Perpa Ticaret Merkezi , 34384 Okmeydanı - İstanbul  | İletişim Bilgileri Sayfa Başı
 Bu site IE 5.0 ve üzeri sürümlere uygun tasarlanmıştır. KIDS & PBIM