Ana Sayfa | Perpa Tanıtım | İletişim Bilgileri | Yardım Üye Giriş    
 


 
 
PANEL YENİ SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI YASA TASARISININ SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİ ÜZERİNDEKİ SONUÇLARI
25.02.2008

KOBİ'ler krediye doyacak!
09.03.2007

Herşey Daha Güzel PERPA için... Yönetim olarak Değerli PERPA'lıların; Asansörlerin kullanımı, yük taşınmaması, tuvaletlerin temiz ve itinalı kullanılması konularında duyarlı davranacaklarına inandı
21.11.2006

TERCÜMAN GAZETESİ YAZARI MUZAFFER ILICAK`IN YAZI DİZİSİ PERPA
31/08/2006

İş İlanları ve CV Bankası
18/05/2006

Perpa Tanıtım
Perpa Yönetim
İdari Kadro
Perpa Teknik Servis
Perpa Üst Kurul
Perpa Firmaları
Yönetimden Haberler
Basın Duyuruları
Önemli Kurumlar
E-Ticaret
İnsan Kaynakları
Forum
İletişim Bilgileri
Perpa ile İletişim
Perpa Kat Planları
Yardım
 Pazar Yeri
Tüm Firmalar
Ürünler/Hizmetler
Ticari Bağlantılar
İkinci El Pazarı
Acilen Satılık
Sanal Mağaza
Linkler
Yurtiçi Ticari
Yurtdışı Ticari
Mevzuat Bilgileri
 Son Eklenen Firmalar
Perpa Kitap
SÜER KAUÇUK SA...
diakonsept med...
kariyer end. t...
ECİROĞLU ELEKT...
ultrasonik tek...
ANT Gümrük Müş...
TM2Project
Buse Aydınlatm...
Clean Lazer Es...
 Son Eklenen Ürünler
transducer, piezo,...
transducer, piezo,...
transducer, piezo,...
yosun önleyici
transducer, piezo,...
ilk yardım setleri...
insülin taşıma çan...
ayak bakım kremi s...
insülin taşıma çan...
60 ad. tek kullanı...
 

Sektörlerden Haberler
TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ŞARAP FABRİKASI DİYARBAKIR'DA KURULUYOR
Türkiye'nin en büyük şarap fabrikası, Türk-Fransız ortaklığıyla Diyarbakır'da kuruluyor. 5 milyon Euro'ya mal olacak fabrikada 300 kişi doğrudan, 5 bin kişi dolaylı yoldan istihdam edilecek. Bazı köylüler 'haram' olduğu gerekçesiyle üzüm bağlarında çalışmazken, bazıları ise 'Alnımızın teri ile kazandığımız para helaldir' görüşünü savunuyor. Fabrika ortaklarından İrfan Erdem, "Bölgede üreteceğimiz şarapları yurt dışına ihraç edeceğiz, ancak daha fabrikayı kurmadan çok ciddi bürokratik engeller ile karşı karşıya kaldık" dedi.

Türk-Fransız ortaklığı ile 5 milyon Euro'ya şarap fabrikası kuruluyor. 'Şato Mezopotamya' ismiyle üretilecek olan şaraplar, yurt dışında pazarlanacak. Diyarbakır'da kurulacak olan fabrika için, merkeze bağlı Karabaş Köyü yakınlarında organik bağcılık için Fransa'dan getirilen 20 bin sertifikalı üzüm fidanı dikilmeye başlandı. Temelde bağcılık ve şarap endüstrisi ile ilgili olarak hazırlanan projeyle, yörede geleneksel olarak gerçekleştirilen kuru tarım yerine, bağcılık tarımına başlanacak. Yüksek katma değerli bir ürün olan şaraplık üzüm üretimi için başlatılan organik projesi kapsamında, 80 dönüm arazi üzerinde bağ kuruldu.

Kurulacak fabrikada 300 kişinin doğrudan, 5.000 kişinin ise dolaylı olarak istihdam edileceğini belirten şirket ortaklarından Dr. İrfan Erdem, "Bölgede hiç olmayan bir şeyi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Asurlular zamanında şarap merkezi olan bölgede eski bağcılığı geliştirmek için hazırladığımız projeye Fransız ortaklarımız da sıcak bakınca, ilk etapta mutfağımızı geliştirmek için 80 dönüm üzerinde Fransa'dan getirtmiş olduğumuz 20.000 sertifikalı üzüm fidanını diktik. Bu fidanlar, bölgede ilk kez ekildi. Gelecek yıl ise bin dönüm arazi üzerinde fidan dikip, 3 ay içerisinde farikanın temelini atmayı düşünüyoruz. Fabrika 10 dönüm üzerinde kurulacak. 2.000 metrekarelik alanı mahzen olarak kullanacağız. Üretim kapasitesi olarak ilk etapta 500.000 şişe olarak planlıyoruz. Bunu gittikçe arttıracağız. Fabrikada üretilecek şaraplar, doğrudan ihraç edilecek. Amacımız, organik tarım ile birlikte köylülere bağcılığı benimsetmek, kuracağımız fabrika ile yörede tarım ile uğraşan insanlara ürünlerini satabilecek bir pazar oluşturmak" dedi.

Avrupa'daki bağların yaşlandığını ifade eden Erdem, "Üzüm fidanları, bölgede ilk etapta sempati ile karşılanmadı. Dini inanç nedeniyle köylülerin birçoğu şarabı 'haram' bulduğu için çalışmak istemiyor. 3 ay sonra temelini atacağımız fabrika için 2 sondaj açtık ama sondajı çalıştıracak elektrik bulamıyoruz. Ülkemize dış sermaye getirdik, ancak bürokrasi engeliyle karşı karşıyayız. Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan fabrikayı elektrik sıkıntısı nedeniyle başka yere kurmayı düşünüyoruz. Hiç kimseden destek görmedik, umarım bu tür küçük sıkıntılar giderilir" şeklinde konuştu.

Şarap fabrikası için üzüm bağlarında fidan diken 30 işçiden biri olan Vesih Yılmaz, "Çevremizde bazı insanlar, şarap için ekilen üzüm tarlasında kazanılan paranın haram olduğunu söylüyor. Bu tür konuşmalar nedeniyle çalışmak istemeyen çok sayıda arkadaşımız var. Ben şarap için ekilen üzüm bağlarında çalışarak kazandığım paranın haram olduğunu düşünmüyorum çünkü sabahtan akşama kadar kızgın güneşin altında alnımın teri ile çalışıyorum. Fabrikanın Diyarbakır'da kurulmasını çok önemli buluyorum. Umarım, bu tür yatırımların devamı gelir" diye konuştu.

3 ay sonra temeli atılacak olan şarap fabrikasında, 2006 yılında üretim yapılması planlanıyor. Şato Mezopotamya ismiyle piyasaya sunulacak olan şaraplar için yöre çiftçisinden de üzüm alınacak.

Kaynak: Dünya Gazetesi


Ana Sayfa | Perpa Tanıtım | Perpa Firmaları | Tüm Firmalar | Ürünler/Hizmetler | Ticari Bağlantılar | İkinci El Pazarı | Acilen Satılık
Sanal Mağaza | Yardım | Yönetimden Haberler | Basın Duyuruları | Sosyal Etkinlikler | İnsan Kaynakları | Forum | Linkler
 Perpa Ticaret Merkezi , 34384 Okmeydanı - İstanbul  | İletişim Bilgileri Sayfa Başı
 Bu site IE 5.0 ve üzeri sürümlere uygun tasarlanmıştır. KIDS & PBIM